Ruszamy z kolejną edycją spacerów historycznych! W sierpniu i we wrześniu czeka na was siedem wycieczek w różne zakątki Katowic.
Udział w spacerach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: spacery@fundacjazpasja.pl
Miejsce zbiórki zostanie podane w mailu zwrotnym po zapisaniu na wybrany spacer.
Katowicka Moderna – spacer po katowickiej architekturze lat 20-tych i 30-tych XX wieku
27 sierpnia, godz. 17.00
Katowice to drugie polskie miasto, obok Gdyni, w którym na małym obszarze, znajduje się wiele budynków z okresu międzywojnia. Spacer pozwoli nam zrozumieć dlaczego Katowice nazywane były „polskim Chicago” oraz odsłoni przed nami ujmującą, silnie inspirującą stronę Katowic- miasta międzynarodowych wydarzeń kulturalnych.
Szopienice śladami Kazimierza Kutza
30 sierpnia, godz. 17.00
W trakcie spaceru postaramy się podążać śladami Kazimierza Kutza, zwiedzając zwłaszcza te miejsca, które zostały utrwalone na kartach „Piątej strony świata”. Odwiedzimy Ogród Dworcowy, gdzie mieszkał reżyser oraz przypomnimy miejsca ważne dla reżysera.
Brynów
4 września, godz. 17.00
Centrum tętniącej życiem podmiejskiej dzielnicy Brynów jest zielony park Kościuszki, w którym znajdują się szlaki piesze i wieża spadochronowa pamiętająca czasy II wojny światowej. Drewniany kościół św. Michała Archanioła został wybudowany w XVI wieku, a przy kopalni Wujek stoi krzyż upamiętniający górników zmarłych podczas antykomunistycznego strajku w 1981 r.
Kosmiczne Katowice
7 września, godz. 10.00
Magiczny spacer od Gwiazd do Kosmosu – z wątkami space age i wątków kosmicznych w architekturze Katowic.
Ewangelickie Katowice
10 września, godz. 17.00 UWAGA! Zmiana terminu na 8 października, godz. 17.00
Spacer po ewangelickich śladach w Katowicach; zobaczymy popiersie jednego z ojców założycieli miasta, wille znanych architektów, Dom Misyjny, cmentarz, dawny dom opieki i kościół Zmartwychwstania Pańskiego.
Giszowiec – w ogrodzie radcy Uthemanna
17 września, godz. 17.00
Spacerowicze poznają historię powstania Giszowca – jak doszło do budowy i skąd wziął się pomysł na właśnie taki jego kształt. Posłuchamy o tytułowej postaci – Antonie Uthemannie i architektach Emilu i Georgu Zillmannach; o tym, jak wyglądało życie mieszkańców Giszowca przed stu laty – w tym celu spacer odbędzie się kilkoma uliczkami z zachowaną dawną zabudową. Spacerowicze „odkryją” też, co (i kto) łączy Giszowiec z Vincentem van Goghiem i co robili tu Amerykanie.
Spacer historyczny po Janowie
20 września, godz. 17.00
Spacer po 300-letniej dzielnicy Katowic podczas którego uczestnicy odwiedzą jej najważniejsze miejsca. Historia Janowa jest związana z rodem Mieroszewskich. Na ich dobrach rozpoczęto wydobywanie węgla, co dało początek kopalni „Morgenroth” z której wyrosła późniejsza kopalnia „Giesche” (Wieczorek).
Udział w spacerach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: spacery@fundacjazpasja.pl
Miejsce zbiórki zostanie podane w mailu zwrotnym po zapisaniu na wybrany spacer.
Zadanie jest współfinansowane z budżetu miasta Katowice.