Ruszamy z jesienną edycją spacerów historycznych! Czeka na was aż 19 wycieczek w różne zakątki Katowic, z czego 12 odbędzie się po raz pierwszy.

Udział w spacerach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: spacery@fundacjazpasja.pl

Bardzo dziękujemy za ogromne zainteresowanie spacerami – ze względu na dużą liczbę chętnych
i wyczerpanie się miejsc na większości naszych spacerów, planujemy niebawem zorganizować kolejną edycję. Zachęcamy do śledzenia nas na Facebooku – https://www.facebook.com/fundacjazpasja

Projekt został dofinansowany z budżetu miasta Katowice.

Dąbrówka Mała przed stu laty – BRAK MIEJSC
14 września, godz. 16.30, prowadzenie Michał Bulsa

Spacer po historycznej części Dąbrówki Małej rozpoczniemy przy kościele pw. św. Antoniego, następnie przejdziemy do Parku Żołnierzy Września, w którym znajduje się pomnik z 1960 r. Park jest dawnym Ogrodem Jordanowskim z modernistycznym budynkiem przedszkola z lat 30. XX w. Później, idąc ul. Milowicką, zboczymy na chwilę by zajrzeć w okolice dawnego folwarku z 1853 r. Wracając ulicą Pod Młynem dotrzemy pod siedzibę OSP Dąbrówka Mała (straży istniejącej od 1895 r.). Przechodząc przez osiedle imienia ks. Konstantego Michalskiego – uczonego, profesora i rektora krakowskiego UJ w latach 30. XX w. – powrócimy ulicą Stacyjną w rejon kościoła i starego dworca kolejowego, gdzie zakończymy spacer.

Ewangelickie Katowice – BRAK MIEJSC
17 września, godz. 17.00, prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz
Spacer po ewangelickich śladach w Katowicach; zobaczymy popiersie jednego z ojców założycieli miasta, wille znanych architektów, Dom Misyjny, cmentarz, dawny dom opieki i kościół.

Masońskie Katowice – BRAK MIEJSC
23 września, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
W Katowicach przed wojną działały liczne loże masońskie. Pokazujemy miejsca z nimi związane, opowiadamy tajemną historię tych stowarzyszeń.

Giszowiec – w ogrodzie radcy Uthemanna – BRAK MIEJSC
24 września, godz. 17.00, prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz
Spacerowicze poznają historię powstania Giszowca – jak doszło do budowy i skąd wziął się pomysł na właśnie taki jego kształt. Posłuchamy o tytułowej postaci – Antonie Uthemannie i architektach Emilu i Georgu Zillmannach; o tym, jak wyglądało życie mieszkańców Giszowca przed stu laty – w tym celu spacer odbędzie się kilkoma uliczkami z zachowaną dawną zabudową. Spacerowicze „odkryją” też, co (i kto) łączy Giszowiec z Vincentem van Goghiem i co robili tu Amerykanie.

Na tropie drobnej przestępczości (tylko dla osób pełnoletnich) – BRAK MIEJSC
25 września, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
Coś dla prawdziwych poszukiwaczy historii z dreszczykiem. Pokazujemy miejsca napadów i przestępstw, zarówno tych przed jak i powojennych. Mroczne Katowice zaprezentują się ze swojej najczarniejszej strony.

Znane Katowiczanki – BRAK MIEJSC
30 września, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
Katowice mogą się poszczycić znanymi osobistościami, wśród nich było wiele ciekawych kobiet. Prezentujemy ich sylwetki oraz miejsca z nimi związane.

Nikiszowiec wg Zillmanów – BRAK MIEJSC
1 października, godz. 17.00, prowadzenie Joanna Tofilska
Podczas spaceru zaprezentowane zostanie zabytkowe osiedle górnicze wybudowane w drugim dziesięcioleciu XX w. dla pracowników kopalni „Giesche”. W skład unikatowej pod względem architektonicznym zabudowy osiedla oprócz budynków mieszkalnych wchodzą również liczne obiekty użyteczności publicznej – dawna gospoda (obecnie poczta), ciąg sklepów, pralnia, szkoła oraz okazały neobarokowy kościół pw. św. Anny.

Szopienice śladami Kazimierza Kutza – BRAK MIEJSC
2 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Daniela Dylus
W trakcie spaceru postaramy się podążać śladami Kazimierza Kutza, zwiedzając zwłaszcza te miejsca, które zostały utrwalone na kartach „Piątej strony świata”. Odwiedzimy Ogród Dworcowy, gdzie mieszkał reżyser i przypomnimy miejsca ważne dla Kutza.

Spacer historyczny po Janowie – BRAK MIEJSC
5 października, godz. 17.00, prowadzenie Michał Dzióbek
Spacer po 300-letniej dzielnicy Katowic podczas którego uczestnicy odwiedzą jej najważniejsze miejsca. Historia Janowa jest związana z rodem Mieroszewskich. Na ich dobrach rozpoczęto wydobywanie węgla, co dało początek kopalni „Morgenroth” z której wyrosła późniejsza kopalnia „Giesche” (Wieczorek).

Park Kościuszki jakiego nie znacie – BRAK MIEJSC
7 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
Przed wojną Park Kościuszki wyglądał zupełnie inaczej. Opowiadamy historię jego powstania, założenia oraz odkrywamy tajemnice niektórych miejsc parku.

Imprezowe Katowice (tylko dla osób pełnoletnich) – BRAK MIEJSC
8 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
Gdzie bawiono się i co pito w międzywojniu. Opowiadamy historie lokali, potańcówek i hoteli. Gdzie i jak bawiono się w dawnych Katowicach. Będzie trochę poważnie, trochę zabawnie, ale na pewno ciekawie.

Spacer historyczny po Szopienicach – BRAK MIEJSC
9 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Daniela Dylus
Poznamy najważniejsze obiekty dawnego miasta Szopienice, posłuchamy o historii miejscowości; o tym jak spokojna wieś z szopą w herbie została hutniczym konglomeratem. Wrócimy do XIX wieku, czyli czasów, gdy w Szopienicach i Roździeniu mieszkali obok siebie katolicy, ewangelicy i Żydzi; imigranci zarobkowi z Królestwa Polskiego (np. Sosnowca), Galicji (Jaworzna), przybysze z Włoch czy urzędnicy z Niemiec. Wrócimy do czasów budowy kościoła św. Jadwigi i poszukamy śladów osób, które obchodziły szabat. Przypomnimy ludzi, którzy cieszyli się autorytetem: ks. Konrada Ściborskiego, ks. Józefa Dembończyka, Ernsta von Prittwitza, czy doktora Stauba.

Spacer historyczny po Bogucicach – BRAK MIEJSC
12 października, godz. 17.00, prowadzenie Leszek Wysocki

Spacer zostanie poprowadzony przez najważniejsze miejsca Bogucic. Zacznie się od historii kopalni Ferdynand (później kopalni Katowice), następnie wzdłuż parku przejdziemy do kościoła, cmentarza, szkoły oraz starą kuźnię. Omówione zostaną najciekawsze historie mieszkańców z Bogucic oraz anegdoty związane z obiektami historycznymi z terenu dzielnicy.

Na zakupy – tropem dawnych szyldów – BRAK MIEJSC
14 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
Oprowadzamy po centrum Katowic pokazując jakie sklepy i manufaktury mieściły się w budynkach przed wojna. Pokazujemy stare reklamy i szyldy, jednocześnie opowiadając o historii właścicieli tych miejsc.

Katowice dzieciom – spacer dla dzieci – SPACER ODWOŁANY
15 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
Spacer w okolicach Rynku, na który zapraszamy rodziny z dziećmi. Pokażemy Beboka, Teatr Ateneum i Urząd Miasta.

Zwierzęta – Katowice zwierzyńcem stały – BRAK MIEJSC
21 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal

Zapraszamy na spacer tropem zwierząt i tych, które kiedyś można było zobaczyć w Katowicach i tych które widoczne są na fasadach budynków do dzisiaj.

Tropem archiwalnych dokumentów – BRAK MIEJSC
22 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal

We współpracy z Archiwum Urzędu Miasta Katowice oprowadzamy trasą pokazującą najbardziej spektakularne projekty architektoniczne powstałe w międzywojniu i przechowywane w Archiwum. Podczas spaceru pokażemy oryginalne dokumenty i porównamy je ze stanem dzisiejszym.

Śladami katowickich Żydów – SPACER ODWOŁANY
28 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
Spacer przybliżający ważne miejsca związane z Żydami w Katowicach. Odwiedzimy cmentarz żydowski, miejsca, gdzie znajdowały się synagogi oraz przybliżamy historię żydowskich przedsiębiorców z terenu Katowic.

Katowicka Moderna – SPACER ODWOŁANY
4 listopada, godz. 17.00, prowadzenie Tomasz Kiełkowski
Spacer po katowickiej architekturze lat 20-tych i 30-tych XX wieku. Katowice to drugie polskie miasto, obok Gdyni, w którym na małym obszarze, znajduje się wiele budynków z okresu międzywojnia. Spacer pozwoli nam zrozumieć dlaczego Katowice nazywane były „polskim Chicago” oraz odsłoni przed nami ujmującą, silnie inspirującą stronę Katowic- miasta międzynarodowych wydarzeń kulturalnych.

9 thoughts on “Spacery historyczne – jesień 2020

 1. dobrze by bylo aby pzy kazdej wycieczce pieszej podac miejsce rozpoczecia spaceru.Juz raz szukalem poczatku spaceru po”manhattanie”i niestet bezskutecznie.

  1. Szanowny Panie, miejsca zbiórki podawane są po zapisaniu mailowym na wybrany spacer. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego nie podajemy miejsc zbiórek. Pozdrawiamy

  1. Oczywiście – na wiosnę na pewno się odbędą. Pracujemy nad tym, aby zorganizować jeszcze dodatkowe spacery w tym roku. Nie spodziewaliśmy się takiej ilości chętnych. Zachęcamy do śledzenia nas na Facebooku – facebook.com/fundacjazpasja

 2. Dzień dobry, jestem równie zachwycona inicjatywą tego typu spacerów co zawiedziona brakiem miejsc… Tak ogromne zainteresowanie z jakim spotkała się Wasza oferta jasno wskazuje, że te spacery powinny być przynajmniej raz powtórzone, o ile nie częściej…
  Gratuluję pomysłu!
  Jednocześnie idę o zakład, że co najmniej po kilka osób, które zadeklarowało swój udział w spacerze nie będą mogły pójść z tych czy innych powodów. Czy organizatorzy przewidzieli ewentualność wpisania w ich miejsce innych chętnych?
  Z wyrazami szacunku
  Mirosława Sokołowska

  1. Dzień dobry, dziękujemy za miłe słowa. Nie spodziewaliśmy się takiej liczby chętnych. Na pewno zorganizujemy kolejną edycję w przyszłym roku, a może nawet jeszcze w tym. Stworzyliśmy listy rezerwowe, jednakże… nie ma już na nich miejsca. Zachęcamy do śledzenia nas na Facebooku – facebook.com/fundacjazpasja Pozdrawiamy!

 3. Jaka szkoda….brak miejsc:( a ja właśnie planowałam się zapisać na wycieczki szopienickie:( Pomysł i program jest super:)

 4. Braliśmy udział w podobnych -historycznych spacerach w Sosnowcu, ale uczestników było znacznie więcej, czasami 70. Czemu Państwo ograniczyliście tak bardzo liczbę w Katowicach? Tematyka zaproponowana jest bardzo ciekawa, a zainteresowanych jest na pewno więcej.

  Kiedyś byłam w punkcie informacyjnym i pytałam się o taką inicjatywę, podając przykład Sosnowca, ale poinformowano mnie, że w Katowicach nie ma zainteresowanych. Bardzo się zdziwiłam, no i jak widać, zainteresowanie jest ogromne.

  Cieszę się, że Katowice zaproponowały spacery historyczne. To świetny pomysł 👍

  1. 70 osób na spacerze to pomyłka. Za dużo. Lepsze są grupy do 30 osób. Byłam na kilku spacerach i wiem co mówię. Poza tym pandemia i środki bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *