W październiku czeka na was sześć wycieczek w różne zakątki Katowic.
Udział w spacerach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: spacery@fundacjazpasja.pl
Miejsce zbiórki zostanie podane w mailu zwrotnym po zapisaniu na wybrany spacer.
Nikiszowiec według Zillmannów
5 października, godz. 10.00
Podczas spaceru zaprezentowane zostanie zabytkowe osiedle górnicze wybudowane w drugim dziesięcioleciu XX w. dla pracowników kopalni „Giesche”. W skład unikatowej pod względem architektonicznym zabudowy osiedla oprócz budynków mieszkalnych wchodzą również liczne obiekty użyteczności publicznej – dawna gospoda (obecnie poczta), ciąg sklepów, pralnia, szkoła oraz okazały neobarokowy kościół pw. św. Anny.
Ewangelickie Katowice
8 października, godz. 17.00
Spacer po ewangelickich śladach w Katowicach; zobaczymy popiersie jednego z ojców założycieli miasta, wille znanych architektów, Dom Misyjny, cmentarz, dawny dom opieki i kościół Zmartwychwstania Pańskiego.
Spacer historyczny po Szopienicach
11 października, godz. 17.00
Poznamy najważniejsze obiekty dawnego miasta Szopienice, posłuchamy o historii miejscowości; o tym jak spokojna wieś z szopą w herbie została hutniczym konglomeratem.
Katowicka Moderna – spacer po katowickiej architekturze lat 20-tych i 30-tych XX wieku
15 października, godz. 10.00
Katowice to drugie polskie miasto, obok Gdyni, w którym na małym obszarze, znajduje się wiele budynków z okresu międzywojnia. Spacer pozwoli nam zrozumieć dlaczego Katowice nazywane były „polskim Chicago” oraz odsłoni przed nami ujmującą, silnie inspirującą stronę Katowic- miasta międzynarodowych wydarzeń kulturalnych.
Katowickie Neony
22 października, godz. 20.00
Katowice to miasto młode (prawa miejskie posiada od 1865 roku) i wciąż nowoczesne. Można powiedzieć, że gen nowoczesności mamy wpisany w nasze DNA. Na przełomie XIX i XX wieku nazywane „Eine kleine Großstadt” – „maleńka metropolia”, niewielkie wówczas miasto, ale z światowym, wielkomiejskim polotem. W latach trzydziestych zwane szumnie „polskim Chicago” od powstających tu pierwszych drapaczy chmur i ultranowoczesnych modernistycznych gmachów. W latach PRL śmiało można było określić Katowice stolicą polskich neonów i najjaśniej rozświetlonym polskim miastem, z niemal tysiącem neonów rozsianych po całym mieście.
Udział w spacerach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: spacery@fundacjazpasja.pl
Miejsce zbiórki zostanie podane w mailu zwrotnym po zapisaniu na wybrany spacer.
Zadanie jest współfinansowane z budżetu miasta Katowice.