Ruszamy z jesienną edycją spacerów historycznych! Czeka na was aż 9 wycieczek w różne zakątki Katowic.

Udział bezpłatny. Projekt dofinansowany z budżetu miasta Katowice.

Giszowiec – w ogrodzie radcy Uthemanna – WYCIECZKA SIĘ ODBYŁA
19 września, godz. 17.00, prowadzenie K. Smętkiewicz
Spacerowicze poznają historię powstania Giszowca – jak doszło do budowy i skąd wziął się pomysł na właśnie taki jego kształt. Posłuchamy o tytułowej postaci – Antonie Uthemannie i architektach Emilu i Georgu Zillmannach; o tym, jak wyglądało życie mieszkańców Giszowca przed stu laty – w tym celu spacer odbędzie się kilkoma uliczkami z zachowaną dawną zabudową, z wejściem do Izby Śląskiej, gdzie odtworzono tradycyjne wyposażenie górniczego mieszkania. Spacerowicze „odkryją” też, co (i kto) łączy Giszowiec z Vincentem van Goghiem i co robili tu Amerykanie.

Szopienice śladami Kazimierza Kutza – WYCIECZKA SIĘ ODBYŁA
20 września, godz. 16.30, prowadzenie dr D. Dylus
W trakcie spaceru postaramy się podążać śladami Kazimierza Kutza, zwiedzając zwłaszcza te miejsca, które zostały utrwalone na kartach „Piątej strony świata”. Odwiedzimy Ogród Dworcowy, gdzie mieszkał reżyser, kościół ewangelicki w którym nagrywał sceny do swoich filmów oraz przypomnimy miejsca ważne dla Kutza jak np. nieistniejąca już hala HKS, gdzie stawiał swoje pierwsze kroki teatralne

Historia żydów, katolików i ewangelików w Szopienicach – WYCIECZKA SIĘ ODBYŁA
26 września, godz. 16.30, prowadzenie dr D. Dylus
Wrócimy do XIX wieku, czyli czasów, gdy w Szopienicach i Roździeniu mieszkali obok siebie katolicy, ewangelicy i Żydzi; imigranci zarobkowi z Królestwa Polskiego (np. Sosnowca), Galicji (Jaworzna), przybysze z Włoch czy urzędnicy z Niemiec. Wrócimy do czasów budowy kościoła św. Jadwigi i poszukamy śladów osób, które obchodziły szabat. Przypomnimy ludzi, którzy cieszyli się autorytetem: ks. Konrada Ściborskiego, ks. Józefa Dembończyka, Ernsta von Prittwitza, czy doktora Stauba. To będzie krótkie repetytorium z historii szopienickiego Kościoła i gminy żydowskiej.

Spacer historyczny po Szopienicach – WYCIECZKA SIĘ ODBYŁA
27 września, godz. 16.30, prowadzenie dr D. Dylus
Poznamy najważniejsze obiekty dawnego miasta Szopienice, posłuchamy o historii miejscowości; o tym jak spokojna wieś z szopą w herbie została hutniczym konglomeratem. Wejdziemy do wnętrza dawnego ratusza miasta Szopienice i obejrzymy salę sesyjną.

Ewangelickie Katowice – WYCIECZKA SIĘ ODBYŁA
3 października, godz. 17.00, prowadzenie K. Smętkiewicz
Spacer po ewangelickich śladach w Katowicach; zobaczymy popiersie jednego z ojców założycieli miasta, wille znanych architektów, Dom Misyjny, cmentarz, dawny dom opieki i kościół.

Nikiszowiec wg Zillmanów – WYCIECZKA SIĘ ODBYŁA
8 października, godz. 17.30, prowadzenie J. Tofilska
Podczas spaceru zaprezentowane zostanie zabytkowe osiedle górnicze wybudowane w drugim dziesięcioleciu XX w. dla pracowników kopalni „Giesche”. W skład unikatowej pod względem architektonicznym zabudowy osiedla oprócz budynków mieszkalnych wchodzą również liczne obiekty użyteczności publicznej – dawna gospoda (obecnie poczta), ciąg sklepów, pralnia, szkoła oraz okazały neobarokowy kościół pw. św. Anny.

Szopienice śladami Kazimierza Kutza – WYCIECZKA SIĘ ODBYŁA
11 października, godz. 16.30, prowadzenie dr D. Dylus
W trakcie spaceru postaramy się podążać śladami Kazimierza Kutza, zwiedzając zwłaszcza te miejsca, które zostały utrwalone na kartach „Piątej strony świata”. Odwiedzimy Ogród Dworcowy, gdzie mieszkał reżyser, kościół ewangelicki w którym nagrywał sceny do swoich filmów oraz przypomnimy miejsca ważne dla Kutza jak np. nieistniejąca już hala HKS, gdzie stawiał swoje pierwsze kroki teatralne

Dąbrówka Mała przed stu laty – WYCIECZKA SIĘ ODBYŁA
21 października, godz. 17.00, prowadzenie M. Bulsa
Trasa spaceru obejmie najważniejsze punkty na mapie Dąbrówki Małej, związane z historią tej dzielnicy. Rozpoczniemy przy kościele św. Antoniego,  następnie odwiedzimy stary dworzec, dawny ratusz i szkołę. Zobaczymy tablicę na os. Michalskiego, stary dwór i park. Zakończymy wycieczkę w dawnym ogrodzie jordanowskim, pod pomnikiem powstańczym, ufundowanym w 1960 roku.

Żydowskie Katowice  – WYCIECZKA SIĘ ODBYŁA
22 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Z. Kusztal
Spacer po żydowskich śladach w Katowicach; zobaczymy m.in. miejsca gdzie znajdowały się synagogi, budynki zaprojektowane i wybudowane przez mieszkańców Katowic wyznania mojżeszowego, odwiedzimy cmentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *