Ruszamy z kolejną edycją spacerów historycznych! We wrześniu czekają na was 4 wycieczki w różne zakątki Katowic.

Udział w spacerach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: spacery@fundacjazpasja.pl

Miejsce zbiórki zostanie podane w mailu zwrotnym po zapisaniu na wybrany spacer – czas oczekiwania na potwierdzenie zapisania może wynieść około 48h.

Projekt został dofinansowany z budżetu miasta Katowice.

 

Ewangelickie Katowice
15 września, godz. 17.00, prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz
Spacer po ewangelickich śladach w Katowicach; zobaczymy popiersie jednego z ojców założycieli miasta, wille znanych architektów, Dom Misyjny, cmentarz, dawny dom opieki i kościół Zmartwychwstania Pańskiego.

Giszowiec – w ogrodzie radcy Uthemanna – BRAK WOLNYCH MIEJSC
20 września, godz. 17.00, prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz
Spacerowicze poznają historię powstania Giszowca – jak doszło do budowy i skąd wziął się pomysł na właśnie taki jego kształt. Posłuchamy o tytułowej postaci – Antonie Uthemannie i architektach Emilu i Georgu Zillmannach; o tym, jak wyglądało życie mieszkańców Giszowca przed stu laty – w tym celu spacer odbędzie się kilkoma uliczkami z zachowaną dawną zabudową. Spacerowicze „odkryją” też, co (i kto) łączy Giszowiec z Vincentem van Goghiem i co robili tu Amerykanie.

Katowicka Moderna – spacer po katowickiej architekturze lat 20-tych i 30-tych XX wieku – BRAK WOLNYCH MIEJSC
26 września, godz. 17.00, prowadzenie Tomasz Kiełkowski
Katowice to drugie polskie miasto, obok Gdyni, w którym na małym obszarze, znajduje się wiele budynków z okresu międzywojnia. Spacer pozwoli nam zrozumieć dlaczego Katowice nazywane były „polskim Chicago” oraz odsłoni przed nami ujmującą, silnie inspirującą stronę Katowic- miasta międzynarodowych wydarzeń kulturalnych.

Katowickie neony – BRAK WOLNYCH MIEJSC
29 września, godz. 21.00, prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz

Katowice to miasto młode (prawa miejskie posiada od 1865 roku) i wciąż nowoczesne. Można powiedzieć, że gen nowoczesności mamy wpisany w nasze DNA. Na przełomie XIX i XX wieku nazywane „Eine kleine Großstadt” – „maleńka metropolia”, niewielkie jeszcze wówczas miasto, ale z światowym, wielkomiejskim polotem. W latach trzydziestych zwane szumnie „polskim Chicago” od powstających tu pierwszych drapaczy chmur i ultranowoczesnych modernistycznych gmachów. W latach PRL śmiało można było określić Katowice stolicą polskich neonów i najjaśniej rozświetlonym polskim miastem, z niemal tysiącem neonów rozsianych po całym mieście.

Udział w spacerach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: spacery@fundacjazpasja.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *