Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę spacerów historycznych. W tej edycji zaprezentujemy 3 spacery po Szopienicach. Na pierwszym z nich wrócimy do XIX wieku,czyli czasów, gdy w Szopienicach i Roździeniu mieszkali obok siebie katolicy, ewangelicy i Żydzi; imigranci zarobkowi z Królestwa Polskiego (np. Sosnowca), Galicji (Jaworzna), przybysze z Włoch czy urzędnicy z Niemiec. Wrócimy do czasów budowy kościoła św. Jadwigi i poszukamy śladów osób, które obchodziły szabat. Przypomnimy ludzi, którzy cieszyli się autorytetem: ks. Konrada Ściborskiego, ks. Józefa Dembończyka czy doktora Stauba. To będzie krótkie repetytorium z historii szopienickiego Kościoła i gminy żydowskiej.

Spacer poprowadzi Daniela Dylus  – nauczycielka języka polskiego w VI LO im. Jana
Długosza. Do jej głównych zainteresowań należy: historia języka polskiego na Śląsku, dialektologia, język religijny oraz dzieje Szopienic. Niebawem ukaże się jej publikacja pt.: „Polszczyzna w działalności Kościoła katolickiego na terenie
Wielkich Katowic (do 1922 roku)”.

Liczba miejsc wolnych na spacer została wyczerpana. Zapraszamy do zapisów na listę rezerwową: kontakt@fundacjazpasja.pl

3 thoughts on “Spacer historyczny – Historia żydów i katolików w Szopienicach

  1. dalczego „historia zydow i katolikow w Szopienicach”…….czyzby katolicy w Szopienicach byli mniejszoscia ????
    dlaczego nie ” historia katolikow, zydow i wyznawcow innych religii w Szopienicach ?

    ………i tylko o jedno prosze : prosze nie wyzywac mnie od antysemitow !!!

    1. Tytuł spaceru jaki nadaliśmy nie jest podyktowany tym, że uważamy katolików jako mniejszość religijną.
      Nie nazwaliśmy też jak wg Pana powinniśmy tzn. „Historia katolików, żydów i innych wyznawców religii w Szopienicach”, gdyż poruszymy tylko temat historii żydów i katolików. Mamy także spacer pn. Dzieje parafii ewangelickiej w Roździeniu – Szopienicach (jako innych wyznawców religii w Szopienicach)

      Kolejność wyznawców religii w naszym tytule nie jest też wartościująca, gdyż uważamy, że bez względu na ilość ówcześnie jak i obecnie wiernych, każdy powinien mieć taki sam szacunek i upamiętnienie.
      Niezrozumiałe i jednocześnie smutne jest dla nas to, że uważa Pan, iż żydzi nie powinni zająć miejsca w tytule spaceru przed katolikami.

  2. …….i tak uwazam nadal ! ……gdyz na historii zydowstwa zalezy mnie osobiscie – nie tylko mnie – tyle ile zydom jako nie proszonym gosciom na terenie Slaska i Polski zalezy i zalezalo na losach Slazakow i Polakow w wielowiekowej ich historii !!.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *