Ruszamy z kolejną edycją spacerów historycznych! Czeka na was 10 wycieczek w różne zakątki Katowic.

Udział w spacerach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy: spacery@fundacjazpasja.pl

Miejsce zbiórki zostanie podane w mailu zwrotnym po zapisaniu na wybrany spacer.

Projekt został dofinansowany z budżetu miasta Katowice.

Nikiszowiec wg Zillmanów – BRAK WOLNYCH MIEJSC
7 września, godz. 17.00, prowadzenie Joanna Tofilska
Podczas spaceru zaprezentowane zostanie zabytkowe osiedle górnicze wybudowane w drugim dziesięcioleciu XX w. dla pracowników kopalni „Giesche”. W skład unikatowej pod względem architektonicznym zabudowy osiedla oprócz budynków mieszkalnych wchodzą również liczne obiekty użyteczności publicznej – dawna gospoda (obecnie poczta), ciąg sklepów, pralnia, szkoła oraz okazały neobarokowy kościół pw. św. Anny.

Masońskie Katowice – BRAK WOLNYCH MIEJSC
16 września, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
W Katowicach przed wojna działały liczne loże masońskie. Pokazujemy miejsca z nimi związane, opowiadamy tajemną historię tych stowarzyszeń.

Katowice podczas I wojny światowej, zapomniany czas – BRAK WOLNYCH MIEJSC
23 września, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal

Katowice w okresie I wojny światowej – poznamy historię miasta podczas Wielkiej Wojny.

Szopienice śladami Kazimierza Kutza – BRAK WOLNYCH MIEJSC
24 września, godz. 17.00, prowadzenie dr Daniela Dylus
W trakcie spaceru postaramy się podążać śladami Kazimierza Kutza, zwiedzając zwłaszcza te miejsca, które zostały utrwalone na kartach „Piątej strony świata”. Odwiedzimy Ogród Dworcowy, gdzie mieszkał reżyser, kościół ewangelicki w którym nagrywał sceny do swoich filmów oraz przypomnimy miejsca ważne dla Kutza.

Ewangelickie Katowice – BRAK WOLNYCH MIEJSC
28 września, godz. 17.00, prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz
Spacer po ewangelickich śladach w Katowicach; zobaczymy popiersie jednego z ojców założycieli miasta, wille znanych architektów, Dom Misyjny, cmentarz, dawny dom opieki i kościół.

Giszowiec – w ogrodzie radcy Uthemanna – BRAK WOLNYCH MIEJSC
5 października, godz. 17.00, prowadzenie Krzysztof Smętkiewicz
Spacerowicze poznają historię powstania Giszowca – jak doszło do budowy i skąd wziął się pomysł na właśnie taki jego kształt. Posłuchamy o tytułowej postaci – Antonie Uthemannie i architektach Emilu i Georgu Zillmannach; o tym, jak wyglądało życie mieszkańców Giszowca przed stu laty – w tym celu spacer odbędzie się kilkoma uliczkami z zachowaną dawną zabudową. Spacerowicze „odkryją” też, co (i kto) łączy Giszowiec z Vincentem van Goghiem i co robili tu Amerykanie.

Hans Bellmer i przyjaciele, surrealistyczne Katowice – BRAK WOLNYCH MIEJSC
7 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
Skupimy się na twórczości i życiu artysty, który był związany z Katowicami.

Śladami katowickich aptek – ZMIANA TERMINU!
8 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
Podczas spaceru odkryjemy znane i mniej znane historie dawnych aptek.

Skandale w naszym mieście – BRAK WOLNYCH MIEJSC
14 października, godz. 17.00, prowadzenie dr Zofia Kusztal
Poznamy bulwersujący czas dawnych Katowic.

Katowicka Moderna – spacer po katowickiej architekturze lat 20-tych i 30-tych XX wieku – BRAK WOLNYCH MIEJSC
21 października, godz. 17.00, prowadzenie Tomasz Kiełkowski
Katowice to drugie polskie miasto, obok Gdyni, w którym na małym obszarze, znajduje się wiele budynków z okresu międzywojnia. Spacer pozwoli nam zrozumieć dlaczego Katowice nazywane były „polskim Chicago” oraz odsłoni przed nami ujmującą, silnie inspirującą stronę Katowic- miasta międzynarodowych wydarzeń kulturalnych.