W kwietniu br. prezes naszej fundacji zlokalizował na cmentarzu przy ul. Ofiar Katynia w Brzegu nagrobek przedwojennego naczelnika gminy Roździeń – Ludwiga Mimietza.

fot. https://findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GSvcid=525679&GRid=138119192&

Fundacja wystąpiła do Muzeum Historii Katowic z prośbą o odwiedzenie tego miejsca przez pracowników muzeum i opiekę nad tym miejscem. Muzeum zaproponowało aby z prośbą o opiekę i zabezpieczenie nagrobka Ludwiga Mimietza zwrócić się do zarządcy cmentarza.

W maju wysłaliśmy prośbę do burmistrza miasta Brzeg, p. Jerzego Wrębiaka o opiekę i renowację nagrobka naczelnika gminy Roździeń. W czerwcu Zarząd Nieruchomości Miejskich w Brzegu jako zarządca terenów gminnych i cmentarzy komunalnych wykonał prace renowacyjne polegające na oczyszczeniu tablicy inskrypcyjnej i odświeżeniu inskrypcji.

W tym miejscu chcemy serdecznie podziękować burmistrzowi Brzegu oraz pracownikom Zarządu Nieruchomości Miejskich za wykonaną renowację.

Tablica po renowacji

Ludwig Mimietz (ur. 5 sierpnia 1868 r., zm. 11 sierpnia 1921 r.) – asysten magistracki z Mysłowic, wybrany 20 grudnia 1900 r. na naczelnika gminy Roździeń (obecnie część dzielnicy Szopienice w Katowicach). Swoją funkcję  sprawował w latach 1901-1921. Jego podpis znajdował się na notgeldach gminy Roździeń. Podczas III powstania śląskiego przeniósł się na Dolny Śląsk.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *