! UWAGA ! Brak wolnych miejsc – termin kolejnego spaceru zostanie podany w przyszłym tygodniu.
Szopienice – więcej niż ołów, cynk i huta. Spacer historyczny, który zmieni Twoje spojrzenie na tę część Katowic.
Oglądałeś serial Ołowiane dzieci? Zastanawiałeś się, gdzie dokładnie znajdowała się słynna huta ołowiu i kolonia Targowisko? A może ona nigdy się tak nie nazywała? Czy Jolanta Wadowska‑Król była pierwszą osobą, która badała ołowicę? A może myślisz, że Szopienice to tylko huta i tablica Mendelejewa?
Nic bardziej mylnego!
Zapraszamy na niezwykły spacer historyczny „Szopienice – więcej niż ołów, cynk i huta”, podczas którego odkryjesz fascynującą i często zaskakującą historię tego miejsca.
Położone nad rzeką Rawa, zaledwie 6 kilometrów od centrum Katowic, Szopienice powstały z połączenia dwóch gmin. W 1939 roku miały stać się samodzielnym miastem – i rzeczywiście nim były, choć dopiero po II wojnie światowej. Jednak ich historia zaczęła się znacznie wcześniej. Jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku była to spokojna osada rolnicza. Wszystko zmienił rok 1834, kiedy uruchomiono hutę cynku Wilhelmina. Industrialna rewolucja ruszyła pełną parą, a Szopienice w krótkim czasie stały się jednym z ważnych punktów na przemysłowej mapie regionu. W 1846 roku poprowadzono tędy linię kolejową. Do pracy w hutach i kopalniach zaczęli przyjeżdżać ludzie z różnych zakątków Europy i świata.
Szopienice stały się miejscem spotkania wielu kultur, narodów i wyznań. Obok siebie żyli robotnicy, urzędnicy, przedsiębiorcy. Ścierały się tu różne poglądy polityczne, języki i tradycje.
Podczas spaceru odkryjesz:
– gdzie znajdowały się huty i zakłady przemysłowe
– jak kolej zmieniła życie mieszkańców
– gdzie mieszkali robotnicy, a gdzie elity przemysłowe
– jak wyglądało wielokulturowe życie tej dzielnicy
– i dlaczego historia ołowicy w Szopienicach wstrząsnęła całą Polską
To będzie opowieść nie tylko o przemyśle, ale przede wszystkim o ludziach, ich codzienności, ambicjach, dramatach i nadziejach.
Czas spaceru: około 2,5 godziny. Trasa liczy około 5,5 km.
Prosimy o cegiełkę na cele statutowe w wysokości 30 zł od uczestnika. Szczegółowe informacje, w tym dokładne miejsce zbiórki, prześlemy mailowo po otrzymaniu zgłoszenia na adres: spacery@fundacjazpasja.pl
Konto BGŻ BNP Paribas S.A. 38 2030 0045 1110 0000 0426 2280:
Fundacja z Pasją, ul. Bednorza 20, 40-384 Katowice
z dopiskiem „Spacer Szopienice”
Przewodnik:
Krzysztof Smętkiewicz – licencjonowany przewodnik po województwie śląskim, miłośnik lokalnej historii, rodzinnie związany z Szopienicami, od lat z pasją oprowadza po znanych i nieznanych zakątkach Śląska.
Przyjdź i przekonaj się, że Szopienice to znacznie więcej niż ołów, cynk i huta.
Odkryj historię miejsca, którego oblicze przez ponad 150 lat kształtował przemysł – i do dziś skrywa wiele niezwykłych opowieści.

